Yazılar

Menfez Nedir?

Menfez ortamdaki havayı istendiği doğrultuda içeriden dışarıya ya da dışarıdan içeriye aktarmaya yarayan kanalcıklardır. Havalandırma ihtiyacına göre boyutu farklılık gösterir. Menfez oluşumu sağlamak için portatif iklimlendirme cihazları da kullanılabilir.

Bu sistemler birçok kullanım alanında uygulanır. Bu da birçok türünün oluşmasına neden olur. Kullanım alanlarına ve kullanım amaçlarına göre açılır kapanır ya da sürekli açık şekilde olabilir. Bu gibi menfezlerin amacı hava geçişini sağlamak olabileceği gibi su geçişi için de menfezler bulunur.

Havalandırma menfezleri havalandırılacak ortamın büyüklüğüne göre farklı büyüklüklerde olabilir. Havalandırma menfezleri hava akışını sağlayacak ebatlarda ve aralıklarda kullanılır. Bu gibi menfezler havalandırma girişlerine takılarak ortama yabancı maddelerin girmesine izin vermeyecek şekilde yerleştirilirler. Açılıp kapanır özellikteki havalandırma menfezleri hava akış miktarının ayarlanabileceği havalandırma sistemleridir. Bu menfezlerin kanatları açılıp kapanarak ortama sağlanacak hava miktarı ayarlanabilir.

Bu sistemler birçok alanda kullanılır. Sistem odaları, enerji yolu ile ısı oluşturulan bölümler, veri merkezleri, sıcak ve soğuk hava koridorları ile ayrılan ortamların hava sirkülasyonunun sağlanması gereken yerler gibi yerlerde menfez sistemleri kullanılır. Bu gibi menfezler havanın şiddetini ve yönünü kontrol altında tutar. Ortamdaki hava sıcaklığını ayarlayarak kullanıldığı bölgedeki sıcaklığı ayarlar. Soğuk ya da sıcak havayı istenilen bölgeye sevk eder.

Sistemler; hava akımını sağlamak için kullanım alanlarına göre farklı yapıda olabilir. Bu sistemlerde ihtiyaç duyulan yapıya göre demir, çelik, alüminyum, plastik gibi yapılarda olabilir. Kullanılacak yerin özellikleri ve sistemlerin boyutu, menfezde kullanılacak yapı malzemesini de etkiler.

Bu sistemler bilgisayar ses çıkışından lavabo giderlerine kadar kullandığımız hemen her alette ve ortamda kullanılır. Gerekli havalandırma ve su giriş çıkışı sağlanmak istenen yerleri kullanım şartları ve kullanılacak yerin yapısı göz önünde tutularak uygun sistemler yerleştirilmelidir. Uygun sitemler ile kullanılacak alandaki havalandırma ve temiz su ihtiyacı en iyi şekilde sağlanır. Gerekli araştırmaları yaparak kullanımınıza uygun sistemi edinebilirsiniz. Yıpranmayacak uzun süre dayanacak garantili menfez sistemlerini kullanmanızı öneririz.

Menfez Nedir ? sayfasından Havalandırma Sistemleri kategorisine dönebilirsiniz