Yazılar

Çöp Şutu

Çöp Şutu, yüksek binalarda çöplerin sağlıklı biçimde toplanarak uzaklaştırılması için kullanılırlar Bacanın geçeceği yere bağlı olarak ses yalıtımı da yapılabilir. Her katta bir kapağı bulunur kapak duruma göre sağa-sola açılır yada aşağı- yukarı veya yukarı – aşağı açılır şekilde tasarlanabilir. Promek Çöp Şutları 304 kalite paslanmaz çelikten üretilmektedir. Yüksekliğe göre değişik kalınlıklar kullanılır. 304 kalite paslanmaz çelik çöpün içerdiği neme, asitlere ve alkalilere dayanıklı olmasının yanı sıra; mukavemetinin güçlü ve yüzeyinin fazla olması nedeniyle çöp şutlarında kullanımı kesinlikle tavsiye edilen malzemedir. Promek Çöp Şutlarında bulunan havalandırma fanı vasıtasıyla ortaya çıkan zararlı gazların ve kötü kokuların kapaklardan odaların içerisine sızmasını engellemek için sürekli olarak taze hava basılmalıdır. Promek Çöp Şutları otellerde, hastanelerde, konutlarda, ticaret merkezlerinde, fabrikalarda v.b. yerlerde kullanılmak üzere özel dizayn edilmiştir. Promek Çöp Şutları bina içinde tek cidarlı ve bina dışında çift cidarlı olmak üzere iki ana tipte üretilmektedir.

Otel,hastane,İş merkezleri ve Avm’lerin vazgeçilmezleri arasında bulunan çöp şutu sistemleri kullanış bakımından birçok alanda uygulanmaktadır. Özel olarak tasarlanan malzemeler arasında bulunan silindirik düz modül, kapaklı modül, bitiş modülü, havalandırma tertibatı, temizleme ünitesi, otomasyon panosu, giyotin kapağı, sabitleme ekipmanları gibi farklı bölüm ve parçalardan oluşmaktadır. Çöplerin bir kanal yolu ile aynı yere toplanmasına yardımcı olan çöp şutları oldukça sağlam bir malzemeden üretilmektedir.Çöplerden akacak sular hiçbir şekilde sistemin paslanmasına veya yıpranmasına neden olmaz.
– Çöp Şutu
– Çöp Ayrıştırma
– Çöp Şutu Fiyatları
– Çöp Ayrıştırma Sistemi
– Bina Çöp Ayrıştırma
– Atık Ayrıştırma
– Bina Çöp Sistemi

ÇÖP ŞUTU SİSTEMİNİN ÖZELLİKLERİ

1) Kapaklı Modül: Kapaklar çöp atma sistemin en önemli bölümüdür.Bu nedenle daha farklı ve sağlam malzemelerden üretilen Sistemde çöp atışını kolaylaştırmak ve tıkanmaları önlemek için özel olarak üretilir, şuta saplanan kapaklı modülün alt kısmı yataya yaklaşık 45o eğim yapacak şekilde tasarlanmıştır; böylece kapak açıldıktan sonra çöpler direkt şutun içine bırakıldığında kayarak şuta ulaşmaktadır.

2) Temizlik ve Bakım: Temizlik, çöp atma sisteminin en önemli özelliğidir. Temizlik için şutun üst kısmında (fanın altında) çatı katında bir müdahale kapağı yapılarak, sistemin manuel temizlik yapılması ve kontrol edilmesi sağlanmaktadır. Ayrıca (opsiyonel olarak) çatı fanının altına monte edilen Temizleme Ünitesi, otomasyon panosunda ister manuel ister periyodik aralıklarla kumandayla, şutun kimyasal ve fiziksel temizliği sağlanmaktadır.

3) Düz Modül: Çöp şutunun düz modülleri Ø500 çapında poliüretan merdaneli silindir makinesinde, silindirik form verildikten sonra, otomatik kaynak makinesinde boyuna TIG (Argon) kaynağıyla ergitilerek pürüzsüz şekilde, bir bütün olarak imal edilir.

4) Malzeme Özelliği: Çöp şutu sisteminde atmosferik korozyona karşı mukavemeti mükemmel, klorür içermeyen asitlere karşı mukavemeti çok iyi olan AISI 304 (1.4301) kalite, (X5CrNi18-10), Karbon (%0,07), Silisyum (%0,75), Mangan (%2), Krom (%18) ve Nikel (%10) alaşımlı, 1.00mm et kalınlığında paslanmaz çelik sac kullanılmaktadır.

5) Yangın ve Ses Yalıtımı: Katlar arası yangın iletimini engellemek ve yangın sırasında dayanım sürecini artırmak (F90) ve kullanım sırasında oluşan gürültünün absorbe edilmesini sağlamak amacıyla tüm modüller TSEN 13.501-1’e uygun, A sınıfı yanmaz, 50mm kalınlığında ve 80kg/m3 yoğunluktaki rabitz telli taşyünü ile sarılmaktadır.

6) Bitiş Modülü: Şutun bitiş modülü, baca içinde yükselen çöp kokularını bina dışına atmak için kullanılan sistemlerdir, sürekli doğal çekişin sağlanabilmesi için baca ağzının bina dışına ulaşması ve çatı mahyasını geçmesi için gerekli alan sağlanır; yağmur ve kar suyunun girmemesi için çöp şutlarına şapka yapılır;

7) Sabitleme: Çöp şutu sistemleri her katta binanın taşıyıcı betonarme veya çelik karkas yapıya Döşeme Kelepçeleri ile ankrajlanarak yatay kuvvetlere ve rezonansa karşı sabitlenir.Şut kısmı kaydığından daha hızlı olarak işlevini yerine getirir.

8) Elektrik Güvenliği: Elektrik çarpmalarının önüne engel olarak farklı zararlar arasında yıldırım düşmesi halinde elektrik ve elektronik sisteme zarar gelmemesi, sürtünmeden kaynaklanan statik yüklenmeyi deşarj etmek ve elektrikten kaynaklanan yangınları en alt seviyeye indirmek için çöp şutu sistemleri topraklanmaktadır.